Czy dziecko powinno nosić czapkę nad morzem

Czy dziecko powinno nosić czapkę nad morzem

by Monika

Głowa dziecka jest najbardziej wrażliwą częścią jego ciała

Noworodek, który ma mniej niż miesiąc, zawsze nosi czapkę za każdym razem, gdy jest wyjmowany. Pierwsze tygodnie życia to okres, w którym organizm przystosowuje się do nowego środowiska. To właśnie w tym czasie organizm dziecka uczy się utrzymywać stałą temperaturę, a odpowiednie ubranka bardzo mu w tym pomogą. Wcześniej nie musiał tego robić – temperaturę utrzymywał płyn owodniowy otaczający dziecko.
Drżenie szczęki u niemowląt, zwłaszcza małych (kilkumiesięcznych), jest oznaką dojrzałości neurologicznej. Jeśli dzieje się tak tylko wtedy, gdy płaczesz, prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Jeśli jednak zdarza się to częściej i zdarza się rocznemu dziecku, nagram to telefonem i pokażę pediatrze lub neurologowi. Piszesz, że zauważyłaś u swojego dziecka objawy zaburzenia samoregulacji – drżenie szczęki może być spowodowane niedojrzałością układu nerwowego.

Nad morzem nakrycia głowy nie są wymagane

Odpowiednie ubranie na różne warunki pogodowe

Zimą ciepła czapka to konieczność, ale trzeba pamiętać o dostosowaniu grubości czapki do temperatury na zewnątrz, a nie do samej pory roku. Zapięcie pod szyją nie pozwoli na szybkie ściągnięcie jej z głowy. Gdy jest zimno, dodatkowo założymy kaptur na garnitur lub kurtkę.
Kiedy jest zimno, wieje wiatr lub pada deszcz, wskazane jest noszenie czapki dla osób starszych. Zimą nosimy ciepłe czapki dla naszych dzieci, a jesienią lub wiosną zakładamy cienkie czapki dla naszych dzieci. Jeśli jest zimno, ale maluch uwielbia plac zabaw, możemy pomóc mu zdjąć czapkę, aby się nie przegrzał. Po zabawie zakładamy ją z powrotem, żeby nie było jej za zimno.

You may also like

1 comment

Dagmara 14 lutego, 2023 - 7:51 pm

Ciekawy artykuł z konkretnymi informacjami. 😀

Reply

Leave a Comment