Sinica – co to jest i kiedy występuje

Sinica - co to jest i kiedy występuje

by Monika

Co to jest sinica i kiedy występuje?

Sinica to stan, w którym skóra, łożyska paznokci lub błony śluzowe ciała stają się fioletowo-niebieskie, niebieskawe lub ciemnoniebieskie. Objawy takie mogą wystąpić w przebiegu zaburzeń krążenia, oddechowego, hematologicznych, chorób ogólnoustrojowych lub w odpowiedzi na znaczny spadek temperatury ciała.
Objawia się na błonach śluzowych i skórze. Ta forma jest najbardziej zauważalna w obszarach o bogatym ukrwieniu, takich jak usta. Skóra dotknięta obszarem sinicy jest zwykle ciepła. W przypadkach zlokalizowanych w płatku ucha cechą charakterystyczną tego typu sinicy jest jej utrzymywanie się podczas masowania tego obszaru. Może to być spowodowane zmniejszonym nasyceniem krwi tętniczej tlenem lub obecnością patologicznej hemoglobiny we krwi.

Jak można wykryć sinicę?

zatruty tlenkiem węgla
Objawy zatrucia tlenkiem węgla są zróżnicowane i mogą być trudne do zdiagnozowania, zwłaszcza jeśli prawdopodobieństwo narażenia nie jest znane. Na ogół objawy neurologiczne i sercowo-naczyniowe rozwijają się z powodu nadwrażliwości mózgu i serca na niedotlenienie. Wymioty mogą być jedynym objawem u małych dzieci.

Jakie są przyczyny sinicy?

Wśród przyczyn sinicy obwodowej często wymienia się wyraźną hipotermię organizmu. Pojawienie się tego objawu może być również związane z pewnymi zaburzeniami w pracy układu krążenia. Jednym z nich jest zmniejszenie objętości wyrzutowej serca, czyli ilości krwi przepompowywanej przez jedną komorę serca podczas jednego cyklu pracy. Zwężenie zastawki aortalnej może skutkować zmniejszeniem objętości wyrzutowej serca. Jest to najczęstsza choroba układu krążenia po chorobie niedokrwiennej serca i nadciśnieniu tętniczym. Ta wada serca charakteryzuje się zwężeniem ujścia aorty, co powoduje problemy z przepływem krwi z lewej komory serca do największej tętnicy ciała, aorty. Zwężenie zastawki mitralnej, nabyta wada serca, może również prowadzić do sinicy z powodu zmniejszonej objętości wyrzutowej. Charakteryzuje się zmniejszonym obszarem przepływu krwi z lewego przedsionka do lewej komory. Czynnikami indukującymi jej powstawanie są: kardiomiopatia przerostowa, śluzak, infekcyjne zapalenie wsierdzia, reumatoidalne zapalenie stawów. Zmniejszona objętość wyrzutowa podczas wstrząsu kardiogennego może również prowadzić do sinicy obwodowej. Wstrząs kardiogenny zdefiniowano jako zmniejszenie pojemności minutowej serca. Może rozwinąć się w wyniku urazu, zawału serca, tamponady lub niewydolności serca.
Sinica obwodowa – najczęściej związana z zapaścią krążeniową. Przyczyna jej powstawania może być prawie taka sama jak sinicy centralnej, z tym wyjątkiem, że obwodowe czynniki sinicy nie dotyczą chorób sercowo-płucnych. Do najczęstszych przyczyn sinicy obwodowej należą:

You may also like

1 comment

Paulina 14 lutego, 2023 - 7:50 pm

Ciekawy artykuł o Sinicy teraz wiem czego unikać

Reply

Leave a Comment